Friday, April 2, 2021

Ära raiska toitu!

 Käsud ja keelud ei ole tegelikult edasiviiv jõud. Kõigepealt tuleb endale asjad selgeks teha ning kui olemasolev olukord ei tundu just kõige õigem, siis on aeg leida võimalusi muutusteks.

Gaia kooli üks oluline märksõna on olnud - lõunasöök! Meil on nii rahulolu aegu kui rahulolematuid hetki. Kuna lapsed ise soovisid teemaga tegeleda, siis otsustasime sel aastal üheks rohelise kooli teemaks võtta tervis ja heaolu. Toit kuulub sinna hulka kindlasti.

Oleme eelnevatel aastatel päris palju rääkinud toidu raiskamisest ning tegime seda ka sel õppeaastal. Veebis on palju materjali selle kohta ning kuna Gaia kooli õpetajad on ka toiduraiskamise vähendamise alast koolitust saanud, siis on lastele selle teema tutvustamine läinud libedalt. 

Siin mõned teemakohased plakatid, mis valmisid 6. klassi tundides, kus vaadati päris silmi avavat toidu raiskamise filmi 



Tutvusime ka eri maade toitumisharjumustega ning piltlikul moel saime teada, kui palju raha kulub erinevate maade erineva suurusega perede nädala toidule. Vahed on väga suured ning näha on ka, et nn heaoluühiskonnas kulub toidu peale tunduvalt rohkem raha. Iseasi, kui tervislik see toit on. 


Veel ühe olulise ülesandena pidi õpilased oma kodudes olevaid toiduaineid uurima ning valima ühe nendest ja otsustama, kas tegu on looduse ja keskkonna sõbraliku tootega. Enamus meie kodudes olevatest toiduainetest pärineb siiski kaugetelt maadelt ning kulutab tohutult loodusressurssi. Siin saame palju ära teha. 


Päris koolitoidu teemal aga toimus veebruarikuu alguses (kui me veel koolis tohtisime olla) toidujälgimise kaks nädalat. Rohelise kooli aktiivi õpilased käisid iga päev sööklas paberid näpu vahel, et kirja panna kõige olulisemad asjad:
1. mida toiduks pakuti
2. kuidas maitses
3. kui palju jäi järgi/tuli puudu
Samasugused lehed said ka meie toredad toiduhaldjad, kes siis oskasid paremini kirja panna äravisatava toidukoguse (mis küll tavaliselt meie kompostikasti läheb, seega teda päriselt ära ei visata - ta muutub uuesti mullaks) ning ka selle, kui palju toitu üldiselt järgi jäi ja kas see äkki pärastpoole sootuks ära söödi. Kaks nädalat näitasid, et 
1. toit on enamasti maitsev
2. eriti head toitu ei jää üldse järgi või siis tuleb lausa puudu
3. on mõni toit, mis suuremas osas üldse ei maitse
Oleme edastanud meie toidujälgimise tulemused kooli haldusmeeskonnale, kes siis toitlustajaga sel teemal infot saab vahetada. 
Jälgimise tulemustega saab tutvuda siin Gaia kooli lõunatoit

Oleme rohelised!



We only have one Earth! EDEN projekti kaja

 Gaia koolil on rõõm osaleda 2020 aasta detsembris alanud rahvusvahelises Erasmus+ projekti For the Love of Nature: Explore and Discover Europe through Nature, mida me eesti keeles hellitavalt EDEN projektiks kutsume. 

Projekti teemad keskkond ja loodus meie ümber. Projekti täpsema kirjelduse leiab kooli kodulehelt EDEN

Üheks esimeseks suuremat sorti tegevuseks oli laste arvamuste kaardistamine. Üheskoos vaadati erinevaid looduse ja keskkonnateemalisi dokumentaalfilme, arutleti loodushoiu tähtsuse üle ning lapsed said ise välja tuua oma arvamusi ja märkamisi sellel teemal. On ju loodus igal pool meie ümber ning meie oleme looduse osa. 

Et arvamuste paljusus või siis sarnasus kõigile projektipartneritele Leedus ja Itaalias ning meile endile paremini näha oleks, koostas õpetaja kergemat sorti töölehe, millele lapsed oma arvamused kirja panid. Kõikide arvamustega saab tutvuda sellele lingile minnes We only have one Earth opinions

Projekti tegevustega saab tutvuda Gaia kooli Facebook'i lehel  ja kooli kodulehel. 

Projekti kaasrahastab Euroopa komisjoni Erasmus+ programm 








Vahetult enne kevadist pööripäeva tähistasid meie partnerid Maa päeva. Kui Eestis olene seda ikka 22.aprillil tähistanud, siis seekord tegime seda koos projekti partneritega. Sel puhul saime valitud seltskonnaga kokku Zoomi vahendusel. Veebisillas osalesid nii õpilased kui õpetajad kolmest partnerkoolist, lapsed esitlesid oma maad ja selle loodust ning tutvustasid koole. Oli väga elev ja rõõmus kohtumine. Loodetavasti saavad lapsed nüüd alustada kirjavahetust neile sobivate kaaslastega, sest see ongi järgmiseks ülesandeks. 








Gaia laste roheline käpajälg

 Tegelikult on inimesel siiski roheline käejälg. Erinevalt süsinikujalajäljest, mille tulemus näitab meie negatiivset mõju looduskeskkonnale, on roheline käejälg positiivne näitaja. Just tema positiivsuse pärast õpilased inglise keele tundides oma isikliku käejälje (hand print) kujutamisega tegelesidki. 

Kõigepealt räägiti muidugi keskkonnast üldiselt ja vaadati dokumentaalfilme sellest, mida inimene keskkonna heaks teha saab. Oluline on ju elada nii, et ise ollakse osa loodusest. 

Siis, kui keskkonna teemalised sõnad inglise keeles selged, võis hakata oma käejälge avastama. Õpetaja tegi siinkohal natuke pattu ja printis lastele vastava töölehe välja. Tulemused on aga väga soojad - enamus Gaia kooli õpilastest on vägagi keskkonnateadlikud ning nende käejäljed tulid väga väga rohelised. 

Peamised positiivsed tegevused, mida lapsed välja tõid:

1. sõidan palju jalgrattaga või kõnnin jala

2. kui jala minna ei saa, lähen ühistranspordiga

3. ei viska kunagi prügi maha, vaid korjan selle näiteks metsast üles kui leian

4. ei osta arutult uusi asju, ainult seda, mida tõepoolest vajan

5. räägin kõigile, mida ma tean looduse säästmisest ja hoidmisest 





Käejäljed on kuni kooliaasta lõpuni kõigile nägemiseks välja pandud lõunasöögitubadesse viiva koridori seinale. 

Oleme rohelised!