Tuesday, December 7, 2021

Nutimaailma sukeldumine ehk nutipäevad Gaia koolis

 Nutimaailm tekitab inimestes vastakaid tundeid. Osad arvavad, et see on meile kahjulik ja me peaksime sellest eemale hoidma, teistele jälle tundub, et kuna maailm liigub nagunii nuti suunas, siis ei ole mõistlik vastupanu osutada, pigem tuleks leida endale kõige sobivamad ja kasulikumad nutivahendid ning õppida neid kasutama. 

Kuigi Gaia kool on oma olemuselt suures osas nutivaba (vahetunnis keegi nutiseadmes ei istu!), siis õppetööks ja tundide rikastamiseks kasutasime suurepärast võimalust Progetiigri näol, taotlesime raha virtuaalreaalsuse (VR) prillide ja 3D printeri ostuks. Juba septembrikuu lõpust saati on Gaia koolis toimunud mitmeid seadmetega tutvumise hetki, aga kulminatsioon saabus novembri alguses, mil lükati käima NUTIPÄEVAD.  Nutipäevad Gaia koolis CodeWeek

Mida siis Nutipäevadel tehti? 

Selleks, et õpetaja ikka teaks, mida VR prillid endast kujutavad ja ta endal printeriga sõrme otsast ei graveeriks, said esimese teadmistevoo osaliseks just õpetajad. On ikka vägev küll, kui oskad arvuti printeriga nii ühendada, et sinu ekraanil olev pilt nagu imeväel puutükile graveeritud saab. VR prillide pakutavast "reaalsusest" vist pole mõtet üldse rääkidagi - nende puhul võib pikalt filosofeerida, et mis siis tegelikult see "reaalsus" on. 





Pärast õpetajate asjasse pühendamist asusid innukamad õpetajad kohe laste peal katsetama. Kuna keemia õpetaja oli juba oma keemia tundides päris mitmeid kordi VR prille kasutanud, siis tundus, et harjutada saanud õpilased on täiesti võimelised oma kogemusi nooremate klasside õpilastega jagama. Päris keeruline oli see rada, kui ikka ise ei näe, kus prillidega kooliõde parasjagu seikleb, siis on juhendamine sama, mis pimedas toas lüliti otsimine. Lõbu ja nalja oli palju, aga kõik soovijad õpilased said vähemalt ühe korra maailma läbi VR prillide vaadata. Tänud asjalikele juhendajatele! 




8. klassi õpilased olid nii agarad, et nemad andsid seitsmendikele lausa keemia tunni. Või loodusõpetuse, täpsemalt õpiti läbi VR prillide aatomi ehitust. Nii mõnigi arvas, et just sellised peaksid koolitunnid välja nägema. 

Kuna VR prille kõigile igaks hetkeks ei jagunud, siis otsustasid mõned õpetajad teha tutvust Progetiigri kodulehel pakutavate mängudega ning matemaatika õpetaja andis lastele vabad käed LearningApps keskkonnas toimetamiseks. Projektijuhil pole aimugi, mida selles keskkonnas teha saab, aga lapsed tundsid ennast ilmselgelt nagu kalad vees. Tundub, et siit võib veel nii mõndagi huvitavat sündida. 


Kokkuvõtteks võib öelda, et kunagi ei ole mõttekas tagasi kohkuda uute masinate ja nutividinatega tutvumisest. Maailm on täis põnevaid asju ning avastamise rõõm kindlasti suurendab huvi ja indu. Õppimine toimub ju kogu aeg. Jätkame samas vaimus. Nutivabalt ja nutiga. 

Nii need nutipäevad kulgesid

Progetiigri projekti ja tundides toimuvate kavadega saab tutvuda Gaia kooli kodulehel Progetiiger Gaia koolis

Projektijuht Raine Lindepuu

Projekti toetab Haridus- ja Noorteamet 








Wednesday, October 20, 2021

Kartulid, kits ja lillevesi ehk mida Gaia lapsed Sakus tegid

 Gaia kool asub teatavasti linna südames. Kuigi Kadrioru park on meil kohe külje all, siis ilmselt ei lubataks meil sinna peenraid teha ega sügiseti kartuleid võtta. Selle pärast meil ongi rõõmus meel, et Sakus meid õuesõppe aed ja peenramaa ootavad. Sel sügisel saime kohe eriti innukalt käsi mullaseks ja jalgu poriseks teha. Peaaegu kõik Gaia klassid käisid korra Sakus ära ja veetsid põnevalt-kasulikult koolipäeva.

Pildiseeria räägib iseenda eest - nii suured kui väikesed koogutasid kartulivagude vahel, korjasid ja sorteerisid kartuleid, said endale kojugi head kraami viia; õpiti õuntega matemaatikat ja tehti muid õuesõppevigureid; korjati taimi ja tehti lillevett; patsutati kohalikku koera ning tutvuti staar-kitsega, kes muide arvab, et ta on samuti koer. Igal juhul olid päevad täis toredaid toimetusi ning nüüd jääb üle oodata kevadet, mil järgmise aasta saaki külvama ja istutama hakata. Aitäh Reeli ja Kristjan Ungerson, et jaksate Gaia lastega toimetada. Aitäh kõigile õpilastele ja õpetajatele, kes õuesõppe päevadest osa võtsid! 























                                                                           




Wednesday, October 13, 2021

Viies aasta rohelise koolina ehk kuidas roheline lipp tegudele innustab

 Gaia kool on juba oma olemuselt roheline. Gaia ju! Loodussõbralik ja säästlik, loodetavasti ka jätkusuutlikkusele orienteeritud. Aga tegelikus elus see päris nii lihtsalt ei käi. Kooli kogukond on hästi eriline ja erinev ning põhitõdede meelde tuletamine ja väärtuste kujundamine toimub ka Gaia koolis samamoodi kui ükskõik millises koolikeskkonnas. 

Rohelise kooli programmiga liitusime juba kuus aastat tagasi ning oleme nüüdseks rohelise lipu uhked omanikud kahel korral. Mis tähendab tegelikult veelgi suuremat vastutust nii oma igapäevaelu korraldamisel kui kogukonna koostöös. Käesoleval õppeaastal toimetamegi pisut teisiti ning võib olla ei vasta päris täpselt Rohelise kooli programmi eeskirjadele, aga me loodame, et meie kogukonnale see väike muutus sobib ning aitab meil paremini edasi liikuda. 

Tegevused algasid juba suviste laagrite ajal ehk siis enne kooli. Õpilased on elurikkuse teema raames käinud arvukalt matkadel ja tutvunud meie erinevate looduskooslustega, nautinud metsas ööbimist ja lõkkel toidu valmistamist. Matkamine on Gaia koolis loomulik õppetegevus ning matkamas käime me aastaaegadest ja ilmast hoolimata. Ütleb ju vanasõnagi, et pole halba ilma, on vale riietus. Seega - kummikud jalga ja kindad kätte ning rabamatkale vutt-vutt! 

Rohelise kooli aktiivis on Gaia koolis sel aastal kaks klassi täies koosseisus - 6. ja 7. klass ning lisaks neile eelmisel aastal alustanud õpilasesindus. Otsustasime sellise lahenduse kasuks, et info liikumine ja tegevused oleks lihtsamalt korraldatud. Eks paljud asjad ju selguvadki katse-eksituse meetodil! 

Üheks läbivaks tegevuseks on kõigi rohelise kooli aastate jooksul olnud prügi sorteerimise korraldus Gaia koolis. Nüüdseks oleme jõudnud arusaamale, et ka mitme koolituse ja põhitõdede kordamise järel ei saa eeldada, et sorteerimine iseseisvalt käima läheks ja jätkuks. Tuleb kogu aeg näpuga näidata ja üle vaadata, meelde tuletada ja eeskujuks olla. Sel aastal lisandus meile ka biokomposter (tänu koostööle teadlaste öö ja Ahhaa keskusega). Osalesime meister-komposter võistlusel ning kuigi me midagi ei võitnud, seisnes meie võit selles, et ostsime koolile mitu biokomposterit lisaks, et erinevatele klassidele kompostimist õpetada ning köögis tekkivad toidujäätmed uuesti mullaks kompostida. Vaatame, kuidas me selle ülesandega hakkama saame. 

Lisaks elurikkuse ja jäätmete teemale, oleme jätkuvalt tähelepanu pööramas toidule ja toitumisele. Selle aasta keskkonnaülevaatuse üks küsimustik puudutas koolitoitu, lapsed ja õpetajad andsid päris palju erinevat tagasisidet koolis pakutava toidu kohta. Järgmine samm on rohelise aktiiviga vastused üle vaadata ning tegevuskavasse lisandusi teha. Niiet jälgige Gaia kooli kodulehte, kuhu varsti selle aasta infot lisandub 

gaia roheline kool

Kuigi rohelise kooli programmiga kaasneb üsna palju erinevat sorti tegevusi ja pisut ka sekeldusi, innustame küll kõiki selle programmiga tutvuma. Väga paljud eesti koolid on juba ühinenud ning lehvitavad välja teenitud rohelisi lippe uhkusega oma koolis. Gaia koolil ei ole eriti head kohta, kus oma rohelist lippu demonstreerida, aga me loodame, et leiutame selle koha ning naudime roheliseks olemist täiel rinnal.

Rohelise kooli koordinaator Gaia koolis, Raine Lindepuu 

Tuesday, October 12, 2021

Gaia YES! sai kokku Tallinnas

Gaia kool koordineerib Erasmus+ strateegilise koostöö projekti, keerulise nimega “Haridus jätkusuutliku arengu toetamiseks: terviklik õppekava noortele ja juhend haridustöötajatele”. 

Pikast nimest johtuvalt on projektil ka hellitusnimi - Gaia YES! (Youth Education for Sustainability). Terve esimene projektiaasta möödus veebikohtumiste ja virtuaalsetel seminaridel osalemiste vaimus ning alles nüüd said projektipartnerid neljast erinevast riigist lõpuks kokku Tallinnas toimuval projektikohtumisel, 8.-9. oktoobril. Kahe päeva jooksul tehti märkimisväärses mahus projektitööd ja otsustati edasise tegevuse etappide üle. 

Projekti eesmärk on välja töötada:

1. Rahvusvaheline terviklik õppekava jätkusuutliku arengu toetamiseks (ESD õppekava noortele)

2. Juhend haridustöötajatele

3. Gaia kooli gümnaasiumi õppekava

4. E-keskkond noortele ja haridustöötajatele

Nii ESD õppekava noortele kui ka juhend haridustöötajatele pakuvad õpetajatele ja õppekava arendajatele võimalusi ja ettepanekuid, kuidas jätkusuutliku arengu teemasid noorteni ja haridusasutustesse viia. Gaia kooli õppekava on näide sellest, kuidas integreerida ESD ja riikliku õppekava.

Projektil on partnerid neljast riigist - Gaia kool ja Tallinna Ülikool Eestist, Permacultura Mediterrania Hispaaniast, Gaia Education Šotimaalt ja Gaia Nederland Hollandist. Projekti esimesel aastal on põhiliseks jõupingutuseks olnud meeskonnatöö, et koostada põhjalik ja selge õppekava, alustada veebilehe kujundamist ja koguda ideid haridustöötajate juhendi koostamiseks. Projekti kõik kolm osa tuleb üksteisega lõimida ning see oli ka Eesti kohtumise üks põhiteema.

Kaks päeva Eestis sisaldasid palju arutelusid selle üle, kuidas edasi minna ja milline peaks lõpptoode välja nägema. Kohtumine oli ligipääsetav ka virtuaalsete kanalite kaudu ja kõik partnermeeskondade liikmed said oma sõna sekka öelda. Kokkuvõttes oli kohtumine väga edukas, langetati pikaajalisi ja lühiajalisi otsuseid ning töörühmadel on taas selge nägemus oma tööst. Jätkame seda väga olulist projektitööd ja loodame projekti lõpetada nii, et eesmärgid on täidetud ja süda rahul. 

Projekti koordinaator Gaia koolis on Raine Lindepuu

 2nd transnational project meeting of Erasmus+ project “Education for Sustainable Development: Holistic Curriculum for the Youth and Guide for Educators” was held in Estonia

After long period of working online and participating in virtual meetings and seminars, project partners from four different countries finally got together in Tallinn, Estonia. During two days, October 8-9, considerable amount of project work was done and future decisions were made.

Project has a pet name Gaia Yes! - youth education for sustainability - and aims for creating holistic curriculum for youth together with teachers’ guide which will be reachable through web page containing several tips and ready for use tasks to everybody interested in holistic way of learning. Project has partners from four countries - Gaia School and University of Tallinn from Estonia, Permacultura Mediterrania from Spain, Gaia Education from Scotland and Gaia Nederland from Holland. During the first year of the project the main effort has been working in teams in order to put together thorough and clear curriculum, start designing the web page and collect ideas for writing the teachers’ guide. All three parts of the project have to mingle together and this was the main topic of Estonian meeting. 

Two days in Estonia contained lot of discussion around how to move on and what should the final product look like. The meeting was accessible also through virtual channels and all members of all partner teams had their say. Altogether the meeting was very successful, long term and short term decisions were made and working teams have a clear vision of their work ahead once again. We will continue this very important project work and hope to finish the project with flying colours. 

Project coordinator at Gaia School, Raine Lindepuu 

Projekti kaasrahastab Euroopa liidu programm

 Erasmus+


Monday, September 13, 2021

STARTERi inspiratsioonitöötuba Gaia koolis 13.09.2021


Tänane hommikupoolik Gaia kooli 6.-7. klassidele möödus igati tegusalt, sest külas oli Juko-Mart Kõlar, kes viis läbi STARTERi inspiratsioonitöötuba. Töötoa mõte oli innustada õpilasi loovamalt mõtlema ning leidma ühiselt ideid, mis kannustaks tegutsema. Inspireeriv ja loov ettevõtlusele innustamise päev on lõimitud Gaia koolis käimasoleva ettevõtlusprojektiga. Töötuba toimus Edu ja Tegu STARTER programmi raames. 

Kui töötuba algas lihtsate loovuse vabakslaskmise harjutustega, kus sai lühendada muinasjutte ja mõelda uusi kasutusviise igapäevastele asjadele, siis edasi läks aina põnevamaks. Üksteisele otsa vaatamine ja teise inimese lugemine tema kehakeele kaudu oli juba paras pähkel, kuid tekitas üksjagu elevust, sest ilmselgelt ei oldud üksteisele nii pikalt otsa vaadatud.

Loovus juba parasjagu meeltes sähvatamas, algas ideede väljamõtlemine. Mida sa ette võtaksid ja millega tegeleksid, kui sul oleks homme miljon eurot? See küsimus pani nii kukalt kratsima kui ka silmi särama. Kuidas valida idee, mis ei oleks liiga lihtne asi ega ka mitte liiga keeruline tegevus? Õpiti olulise eristamist ja info korrastamist, kõigepealt iseseisvalt ning seejärel meeskonnas. Juhuslikult kokku pandud tiimid said oma isiklike ideede hulgast koos põnevaima välja valida ning seda kõikidele avalikult esitleda. Sealjuures oli vaja tähele panna ka kuulajat, kes tahtis aru saada, millest jutt. 

Oma nahal asjade läbiproovimine andis õpilastele juurde esinemisoskust ja julgust ning nad õppisid oma infot süstematiseerima, arvestades selguse ja lihtsusega ning eristades olulist ebaolulisest. Kindlasti õppisid lapsed ka ettevõtluse kohta laiemalt, kus arvestada tuleb alati mitmete osapooltega juba kohe esimeses, mõttetasandi etapis.

Juhendaja oli väga inspireeriv oma avatud oleku, positiivsuse ja põnevate harjutustega, teda kutsuks edaspidigi iga kell lastega koos tegutsema. Pärast töötoa lõppemist oli hiljem koolimaja peal veel mitmelt poolt kuulda, kuidas ikkagi neid ägedaid ideid nüüd ellu viima võiks hakata ja millest alustada. 

Suur tänu inspireeriva päeva eest!

Kaire Maali Lõhmus (Gaia kooli huvijuht) 





Pildid tegi õpetaja Dmitri Djuženkov

Ettevõtlusprojekti Gaia koolis toetab 

Friday, August 20, 2021

Ettevõtluslaagri järelkaja

Gaia kooli 7.-9. klass käis ettevõtlusprojekti raames külas Kuusalu valla ettevõtetel 16.-18.08.2021. Meie projektipartner on Kuusalu Ettevõtjate Liit. Kolmepäevane õppelaager oli meeleolukas ja kogemusterohke elamus nii lastele kui õpetajatele.

Esimesel päeval käisime külas WeeRec OÜ elektroonika ja plastjäätmete ümbertöötlemise tehases ja saime teada, kuhu lähevad meie vanad arvutid, televiisorid ning mis neist lõpuks saab. Nägime oma silmaga, kuidas plastist saavad väikesed graanulid, mis uuesti ringlusesse lähevad ja nendest saavad omakorda näiteks torud. Ettevõtte tegevjuht Hans Talgre rääkis meile ringmajandusest ning oma ettevõtte loomise lugu ja tõi muuhulgas ka välja, et hinnatud töötaja ühed olulisemad omadused on kohusetunne ja distsipliin.



Järgmine sihtpunkt meie päevakavas oli Nordic Houses Kiiu Discgolf Park, eesmärk jälle teada saada, kuidas ja miks selline ettevõtmine on sündinud. Meid võttis vastu muheda jutuga tegevjuht Argo Saul, kes rääkis meile oma loo, kuidas tema puitmajade tootmise ettevõtte Nordic Houses loomise juures mängis olulist rolli tema norra keele oskus, mille ta noorena oli omandanud. Inspireerivast loost jäi kõlama, kui oluline on õppida keeli ja anda ettevõtlusega tegeledes ka oma panus kogukonna elu edendamiseks.  

Seejärel saime üheskoos õppida discgolfi kettaid õigesti lennutama ning läbisime mõned raja punktid. Üldiselt võiks siinkohal soovitada discgolfi väikese seltskonnaga mängida, liiga suur grupp tekitab palju ootamist ja lastel kaob tähelepanu kiiresti. Lapsed tõid ise pärast välja, et mängukogemus oli siiski inspireeriv ja reeglite teadasaamine vajalik, et pärast ise perega sinna mängima minna.


Õhtupoolikul jõudsime kohale Jõekääru perepuhkuse majutuskohta Sõitmel, kus lahke perenaine andis meie kasutusse terve hulga armsaid kämpingumajakesi ning kena ringikujulise kaminasaali. Ennetavalt tuleb ära öelda, et kõik laagrilised jäid väga rahule sealsete maitsvate ja rikkalike hommiku- ja õhtusöökidega, värskete kuklite ja hõrgutavate küpsetistega. Kui tahate ka neid proovida, siis otsige Facebookist üles Jõekääru Taluleib ja andke oma soovist perenaisele Annele teada. Laagriõhtud möödusid suuresti vaba tegevuse ja sotsialiseerumisega ning sõprussuhete värskendamisega pärast pikka suvepuhkust. Kõige aktiivsemad jõudsid ka mere äärde ujuma joosta ning nõrkemiseni palli mängida ja loomulikult ei puudunud laagrist ka saunaõhtu koos tiiki hüppamisega.

Järgmisel hommikul asusime teele Lahemaa Pärimuskoja poole. Meid võitsid vastu Liis ja Roland Burk koos noore karjakoera Päikesega, kes rõõmsalt kõik lapsed läbi nuuskis. Kavas oli õppida tundma ettevõtlust, millega üks talumajapidamine end ära elatab. Liis rääkis lastele talu loo ja tutvustas ümbruskonna ajalugu, muinasaegseid töid ja tegemisi ning lammaste eluolu ja kasulikkust tervele majapidamisele. Lapsed õppisid soovipaela keerutama ja said oma soovipaelad hiiepuu külge riputada ning sinnasamasse maaemale ka viljaandi jätta. Roland aga tõi pärast lõunat välja oma saladusliku kohvri, kus sees leidus kõikvõimalikku põnevat, millega saab looduses ja tuld süüdata. Lapsed said seda ka ise katsetada, kasutades süütamiseks erinevaid looduslikke materjale ja tulepulka. Hiljem tutvustas Roland meile veel ka oma puukäsitööd, tänavu on ju Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit välja kuulutanud ka meeste käsitöö aasta.






Meie lõunasöökide eest kahel esimesel päeval hoolitses Uuri küla ettevõtja Maria Prääts, kes valmistas meile imelisi laagrisuppe ja hurmavaid kooke ning tõi need ka mugavalt meile sobivasse paika kohale.

Kui kavas olnud töötoad läbi said ja kõht ka mõnusalt täis ning meeleolukas külaskäik lambakarjamaale tehtud, siis vastupidiselt arvamusele, et oleks hea leiba luusse lasta, hakkasime hoopis talgu korras talutöid tegema. Lapsed aitasid pererahval terve hulga laudu ja kadakaposte ümber ladustada, mis suure seltskonnaga sujus üpris kiiresti. Seejärel asusime tutvuma eesti pulmakommetega, sest laudas oli avatud eesti pulmakommete näitus, mis tugines pererahva oma pulmadel. Praktiliselt näidati ette pruudi tanutamine ja põlletamine ning kõneldi ka, kuidas tänapäeval on mitmed pulmakombed vanema ajaga võrreldes muutunud. 


Pererahvas rääkis meile ka loodusliku musta pässiku tõmmise tootmisest, mis on veel üks nende pere ettevõtmine. Saime teada, mis ja miks see pässik üldse on ja kuidas teda tervise turgutamiseks kasutatakse. Tuleb välja, et talumajapidamises tulebki äraelamiseks tegeleda mitme asjaga, kuid alati on õnneks siiski võimalus liikuda omale meelepärases suunas ja valida südamelähedased tegevused.

Kõneldi ka peremärkidest ja oma peremärgi saamisloost ning lastel oli võimalus kadakase ketta peale omale mälestuseks isiklik peremärk joonistada.


Kolmandal laagripäeval pakkisime kõik asjad kokku ja sõitsime bussiga Lahemaa rahvuspargi südamesse Palmse mõisa. Avar mõisapark ja mõnus ilm ahvatles pikemale jalutuskäigule. Külastasime ka sepikoda, kus igaüks sai vasaraga virutades omale ühe mõisa pildiga mündi vermida. Seejärel käisime läbi talveaiast ja õunaaiast. See viimane oli muidugi kõikide lemmik, sest magusaid värskeid õunu vahepalaks ampsata meeldis igaühele. Kui mõis vaadatud, sõitsime edasi Altja poole, et sealses kuulsas kõrtsis keha kinnitada ja külakiigega kiikuda. 

Laagri lõpuringis sai igaüks rääkida, mida ta laagrist õppis ja kaasa võttis, mis inspireeris või kuidas pärast laagrit üldse tunne oli. Aktiivse laagrielu emotsioonide rohkus oli kolmanda päeva lõpuks kõigile rammestavalt mõjunud. Kokkuvõtteks võib öelda, et laagrilised pidasid hästi vastu, said teada palju inspireerivat ning uut nii enda ja teiste kui ka maailma toimimise kohta.

Kokkuvõtte laagrist tegi Kaire Maali Lõhmus. 

Piltidest pani video kokku Gaia kooli 6. klassi õpilane Loona. 


Ettevõtlusprojekti kaasrahastab EL Euroopa Sotsiaalfond. Projekti koordinaator Gaia koolis on Raine Lindepuu 

Lingid seotud osapoolte ettevõtmistele:

Kuusalu Ettevõtjate Liit MTÜ - http://www.kuel.ee

WeeRec OÜ - http://www.weerec.ee

Nordic Houses - http://www.nordichouses.ee

Nordic Houses Kiiu Discgolf Park - https://www.facebook.com/nordichousesdiscgolfpark

Lahemaa Pärimuskoda - http://www.parimuskoda.ee

Must pässik - http://www.passik.ee

Jõekääru perepuhkus - http://www.perepuhkus.ee/; https://www.facebook.com/JoekaaruPuhkekeskus

Jõekääru küpsetised - https://www.facebook.com/Jõekääru-taluleib-145801275509041

Palmse mõis - http://www.palmse.ee

Altja kõrts - https://www.facebook.com/altja/

Luule Reisid - http://www.luulereisid.ee