Saturday, November 7, 2020

Ettevõtlusprojektiga ettevõtluskülas

 Gaia koolil on sel õppeaastal palju huvitavaid kohtumisi plaanis. Tutvume ettevõtlusega, käime töökohtades ja osaleme erinevates töötubades. Ikka kõik selle nimel, et lapsed näeksid, mis toimub maailmas meie ümber ning oskaksid ära tajuda, mis neid huvitab ja millega nad sooviksid tegeleda. Üks oluline eluline aspekt on rahaga oskuslik majandamine. Sel põhjusel saatsime esimesed grupid ka Kullo ettevõtluskülla mängima mängu "Ettevõtlik pere". Kuidas läks ja mida tehti, sellest pajatab 3. klassi õpetaja Kristel. Pilte tegi 4. klassi õpetaja Kaidi. 

"3. ja 4.klass käis Ettevõtluskülas, kus mängiti mängu "Ettevõtlik pere". 

Õpilased jagunesid rühmadesse ning iga rühm sai võimaluse tutvuda mingi valdkonna ettevõtte töö korraldamisega. Erinevates ruumides oli sisse seatud pank, pagaritöökoda, tehnikapood, kaubamaja ja ilusalong. Juhendajad tutvustasid mängu reegleid, lapsed seadsid endale "3 kuu" eesmärgid ning mäng sai alata. Kõigil avanes võimalus end proovile panna müügitöös, lihvida omavahelisi koostööoskusi, suhtlemist klientidega. Palju oli rahalugemist ning arvutamist. Üle kuu möödudes koosolekul analüüsisid meeskonnad oma tulemusi ja viisid sisse vajalikke muudatusi. Muutusid hinnad, paranes turundus. Järgmise kuu lõpus kordus sama. Jälle analüüsiti oma tegevust ning tehti vajalikke muutusi. Kolmanda kuu lõpus võttis iga ettevõte kolme kuu tulemused kokku. Lõpuringis said meeskonnad oma kogemust jagada. Kõigil õnnestus oma eesmärk täita. Iga ettevõte sai ka positiivset tagasisidet ülejäänutelt. Osavõtjad jäid mänguga väga rahule ning ütlesid, et nad võiksid kasvõi homme seda uuesti mängima tulla."











Ettevõtlusprojekti kaasrahastab EL Euroopa Sotsiaalfond. Projekti koordinaator Gaia koolis on Raine Lindepuu 


Wednesday, October 21, 2020

Sügismatk ja elulähedane õuesõpe

 Gaia Koolis teatakse, et parim õpikeskkond on mets ja parim õpe eluõpe.

Seetõttu läksid 7.-8. klassi õpilased projektinädalal kaheks päevaks maale.

Laagri eesmärgiks oli luua keskkond ja teha läbi protsessid, mis toetavad iseseisvat hakkamasaamist lihtsates eluoludes, kontakti iseenda ja loodusega, loomadega koostööd ja traditsiooniliste maaeluks vajalike oskuste omandamist.




Õpetaja Kaja juures tehti lihtsamaid metsatöid ning tutvuti nii hobuste kui lammastega, koertest ja kassidest rääkimata. Nendega sai suhelda, õppida nende käitumist tundma, harjata ja toita ning jalutada. Tehti lõket ja tuld puupliidi alla, valmistati endale toitu. Oli täitsa kodune tunne. 

 

Oma füüsilised võimed ja koostööoskused pandi proovile aga rabas matkates ning kanuudega jõel sõites. Nagu õuesõppe puhul ikka, juhtub metsas ja jões kõike, mida ei planeeritud. Seekord keegi küll vette ei kukkunud, aga kärestikulisel jõel vette langenud puu taha kinni jäädes said paatkonnad kõvasti nii enese- kui meeskonnajuhtimist harjutada.




Rabas sai hea sõbra matkajuht Indrek Vainu käest kuulda nii mõndagi põnevat. 

Kas teie teate, mille poolest on Soomaa raba maailmas esikohal? Miks vajab karu kevadel ärgates just jõhvikaid? Aga kuidas teha kindlaks, et rabaservast leitud ekskrement kuulub just hundile? 


Selliseid teadmisi ja oskusi teoreetiliselt õpiku taga õppides vist ei saa. Tuleb panna sobivalt riidesse ning minna välja loodusesse. Kui inimene oskab kuulata ja vaadata loodust, sellest aru saab ning teab, kuidas loodusega koos toimetada, on tulevikus elus hakkama saamine palju lihtsam. Selle poole me Gaia koolis püüdlemegi. 


Pildid vaatamiseks asuvad siin

Sunday, October 18, 2020

Mihklilaat Harmi mõisas

 Kuna Tallinnas asuval Gaia koolil ei ole endal eriti head kohta, kus korralikku laata maha pidada, siis olime väga rõõmsad kutse üle Harmi mihklilaadale. On ju Harmi mõis ja kool juba eelmise õppeaasta poole pealt tihedalt seotud Gaia kooliga ning seetõttu meie koostöö eriti oluline. Mihklilaada ettevalmistustest ja laste osalusest kirjutab Kristel Saage: 

"Septembris osales Gaia kool Harmi mõisa mihklilaadal, kus peeti heategevuslikku kohvikut. Mitmed lapsed ja vanemad olid valmistanud erinevaid pirukaid, kooke ja jooke, mida ettevõtlikud Gaia kooli lapsed laadal müüsid.

3. klassi ettevalmistused laadaks algasid juba paar päeva varem. Nimelt otsustasime ise valmistada maiust, mida laadal müüa. Klass jagunes kolme rühma ning iga rühm sai ühe kirju koera valmistamise retsepti. Koos mindi poodi vajalikke koostisaineid ostma. Koostöö toimis ka rühmade vahel, sest lepiti kokku, kes ostab vähe kuluvat koostisosa, et seda hiljem teistega jagada. Tõdeti ka, et erinevate retseptide järgi tehtud maius võib koostisainete hinnas erineda mitmekordselt. Koos toidu valmistamine on alati lõbus ja midagi satub alati ka kõhusoppi!




Laadapäeva Harmis oli ilus, soe ja päikeseline. 3. klassist osales laadal 9 last peredega. Kõik soovijad said kohvikus müügitööd teha. 2. klassi õpilane Marille koos emaga oli samuti vapralt kogu hommikupooliku leti taga.

Kaunis päev meelitas kohale palju inimesi ja laata külastas üle 500 külastaja. Päeva lõpetas ansambli Kruuv kontsert. Tüdrukud tegid aktiivset müügitööd ning viimane kui koogitükk sai müüdud.







Gaia kooli heategevuslik kohvik teenis mihklilaadal 278 eurot, mis annetati koolile. Kõik osalejad olid tulemusega väga rahul. Siinkohal täname kõiki, kes kohviku korraldamisele kaasa aitasid ning müügiks erinevaid hõrgutisi annetasid!


Osalenud lapsed said väärtusliku kogemuse ning tõestasid end väga ettevõtlike ja järjekindlate kohvikupidajatena."

Harmi mõisas toimub jätkuvalt igasugu põnevaid tegevusi ja üritusi, jälgige ja osalege! Harmi mõis


Wednesday, October 14, 2020

Evolutsioonijalutuskäik

 Toomas Trapido on selle aasta sügisest ka päris ametlikult Gaia kooli õpetajate nimekirjas. Toomast teavad kõik, kes vähegi Gaia nime Eestis kuulnud ning Gaia Akadeemiaga kokku puutunud. Toomas oskab väga hästi rääkida evolutsioonist. Seekord said evolutsioonijalutuskäigust osa 4. klassi õpilased ja lapsevanem Anna-Stina kirjutab toreda kokkuvõtte:

"2020.a sügisese projektinädala kolmapäeval sai 4. klass kogeda evolutsiooni. Ja seda praktiliselt omal nahal! Nimelt võeti Kadrioru pargis loodusainete õpetaja Toomas Trapido juhtimisel ette evolutsioonijalutuskäik, kus iga samm tähendas 2 miljonit aastat. 

Oluliste verstapostide juures nagu Kuu sünd, bakterite teke, fotosüntees, seente teke, osoonikihi moodustumine jne tehti peatusi, et kõike lähemalt seletada ning evolutsiooni sammude üle mõtiskleda ja arutleda. Värskes õhus liikumine hoidis vaimu virge ja tähelepanu keskmes iga uue peatuse jaoks. Toredad olid peatumised paikades, mis olid otseselt evolutsiooniga seotud, nagu ürgmere kallas, kus sai rääkida lubjakivi moodustumisest ning suured graniidikivid, kus sai mõtiskleda tardkivimite tekkimisest ja jääajal liikumisest. Kõike andis ümbrusega siduda, isegi presidendilossi juures levinud hapukapsa lõhn andis suurepärase pinnase selgitada bakterite elu ja arengut. 




Lapsed ootasid väga, millal juba jalutamisega dinosauruste aega jõutakse. Andis oodata, sest sinna sai jõutud alles üsna lõpuks. Päris viimaste tibusammudega tähistati ka inimese arengut. 

Pärast jalutuskäiku kogetule tagasi mõeldes oli paljudele õpilastele kõige rohkem muljet avaldanud see, kui palju kordi Maa ajaloos on meie planeet kokku põrganud teiste taevakehadega ning suure paugu tulemusena on osad liigid välja surnud ja sellega teinud ruumi uutele liikidele."


Toomas on nõus kõigiga sellist jalutuskäiku ette võtma, kel ainult soovi on. 

Thursday, October 8, 2020

Ettevõtlusprojektiga Lahemaa Pärimuskojas

 Sel aastal algas Gaia koolis ettevõtlusprojekt, mille raames käime tutvumas erinevate ettevõtetega, et lastel tekiks pilt, mismoodi ettevõte toimib ning mida kõike seal teha-näha-proovida saab. Esimene väljasõit toimus Lahemaa Pärimuskotta, kus pererahvas viis läbi kaks erinevat töötuba:

  • Muinasaegne käsitöö, vill materjalina ja peremärgid
  • Looduses tule alustamine ja vee filtreerimine
Väljasõidul ja õppel osalesid Gaia kooli 2. ja 4. klass. Päevast pikemalt vestab mõnusalt ja humoorikalt käsitööõpetaja Kaire Maali Lõhmus.



"Lahemaale jõudes saime ringis väikese kiirülevaate sellest, mis toimuma hakkab ning seejärel jaguneti klasside kaupa kahte töötuppa.
Muinasaegse käsitöö töötoas tutvustas perenaine kohaliku piirkonna Kahala järve ümbruse kandi pärimust, inimeste eluolu ja vanu traditsioonilisi töötegemise viise. Vaatasime piltidega tahvleid ja uurisime, kuidas inimeste elu on ajaga muutunud. Nägime natuke kedervarrega ketramist ja saime katsetada luust vurre. Jutust selgus tõde, et aegade algusest saati on inimesed ikka püüdnud elada loodusega tasakaalus ning püsima jäid need, kes oskasid loodusest võtta omale vajaliku ning loodusele ka aupaklikult tagasi anda. Praegusel ajal on muidugi kõik juba hoopis teises mastaabis ja seetõttu peab loodusega koos elamist ja tasakaalu hoidmist käima vahel koolilastega õigete inimeste juures õppimas.

Järgmisena saime teada, et igal lambal on täiesti erinev vill ja mõnel erineb see koguni lausa iseenda kehaosadelgi, nii et pea ja kael võivad olla kenasti puudli moodi krepitud, kuid selg ja pepu kasvatavad omatahtsi hoopis pikki sirgemaid kahevärvilisi karvu. Veel sai selgeks, et lambarasv on lanoliin ja et pärimuskoja pere lambad armastavad paekividest laotud kiviaia peal kenitleda. Selle viimase isetegevuse vältimiseks on pererahval tulnud kiviaedadele otsa laduda veel ümarad maakivid, sest siis on lammastel seal ebamugav ning nad unustavad ära, et nad üldse tahtsid seal ronida. Lambad söönud, aiad terved. Ja kui küsiti, et kui palju villa siis üks lammas ikka annab, ütles perenaine, et villalammast pügatakse paar korda aastas, seega saab ühelt lambalt kaks keretäit villa. Ja kui lammast ei pügaks, siis oleks lamba elu üsna raske, sest vill viltub ära ja igasugu satikad kipuvad sinna alla elama kolima ning nahk ei saa õhku ja vill muudkui kasvab ja kasvab ja kes seda koormat ikka kanda jaksaks! Nii et villa pügamine on villalamba jaoks justkui sülle kukkunud kingitus. Lapsed said oma kätega katsuda ka erinevate villade pehmust. Sõrmede vahelt käis läbi maalamba vill, peenvilla lamba vill, koeravill ja jänesevill.



Lapsed said keerutada omale villase soovipaela ning seejärel mindi üheskoos lammaste karjamaal asuvasse heade mõtete paika, kus igaüks sai oma paela heade soovidega mõne puu külge siduda. Igaüks sai perenaiselt ka näputäie kohalikke viljateri, mida samuti heade soovidega kuskile lähedale visata, tulgu nendest siis viljakõrred või saagu need lindude või loomade söögiks. 
Lammaste eest hoolitsesid karjamaal valged kaitsekoerad Lisse ja Ruudi, kes olid laudas sündinud ja lammaste keskel üles kasvanud ja vist pidasid ennast ka lammasteks, või vähemalt õigustatult nende pealikeks. Nende ülesanne oli kaitsta lambaid kõige kurja eest ja seda nad ka tegid. Lapsed said tuttavaks kihnu maalamba Virvega (mis siis veel peaks kihnu lamba nimi olema, eksju), kellel olid sarved, ja teistega, kes julgesid ligidale tulla. Pool karjast pelgas laste gruppi ja toimetas pisut eemal. Mulle jäid meelde veel kohvikarva peaga Uba ja tema tall Mõru, kelle pea oli kohvist juba nõksa šokolaadisema tooniga. Ühele lambale meeldis väga hüpata ja ta ei hoidnud ennast ka üldse tagasi, kui perenaine andis lastele krõbuskeid lammastele jagamiseks. Lamba hüppamine üle oma suguõdede ja ka laste najale tekitas muidugi laste seas palju rõõmu ja tegi päeva veelgi rõõmsamaks. 
Veel oli pisut aega lõunasöögini ja sai niisama õuel ringi joosta ning teha omale ka peremärgi. Peremärk on selline sümbol, mis kannab mingit tähendust sinu perest, olgu see siis nimi, legend või mingi muu seos. Need tekkisid sel ajal, kui kirjutada veel ei osatud, aga oli ikkagi vaja kuidagi oma võõrast eristada. Perenaine Liisu rääkis meile ka oma peremärgi saamise loo. Lapsed said toomingaokstest punutud korvi seest võtta omale peremärgi tegemiseks kadaka- või kasepuust ketta ning markeritega joonistati kettale oma märk peale. 
Seejärel oli tarvis katsuda, kui palju siis ikkagi on aasta jooksul tööd tehtud ja algas aastase leivakoti kaalumise mäng. Selleks pidi laskuma ühele põlvele, nii et taha jääva jala säär on maas ja varvas maha ei toetu. Ümber pahkluu pandi laia kirivöö keskpaik ja vöö otsad tõmmati diagonaalselt õlast üle ning seda pidi siis kahe käega sealt tirima. Kui tirisid ennast ühe jala peale püsti, siis ikka ei olnud väga palju tööd teinud, kui kott nõnda kerge oli. Kui aga oled palju tööd teinud, siis on kott nõnda raske, et üles tõmmata ei jaksa. Küll see vanarahvas oli mõõduvõtmistes ikka kaval! 

Lõunasöögiajal pakuti meile suurest potist maailma kõige maitsvamat püreesuppi ja veelgi maitsvamat kodust kohupiimakooki. Söök maitses tõesti imehästi ja päikegi tuli pilve tagant välja.




Teine töötuba toimus püstkojas ja seal õppisime looduses ellujäämist, peamiselt siis vee puhastamist ja tule tegemist. Vanemad lapsed olid küll tuletegemisega koolilaagris kokku puutunud, kuid tuli meeldib alati kõigile. Meeldis juba ürgajal ja kui istuda mõnusasti üheskoos ümber lõkke ja kuulata pajatusi, kuidas siis saakski teisiti? Saime teada, kuidas püstkoda ehitati, mis on suitsupiir ja kuidas on võimalik püstkojas magada. Tingimata tuleb lõkkeasemel leeki üleval hoida, sest muidu ei liigu suits ülespoole ja suitsupiir tuleb liiga madalale ning varsti ei saa enam hingata. Meile räägiti, kuidas tuleb püstkoja ehitamisel arvestada looduskeskkonnast lähtuva tuule suunda ja kuhu poole peaks jääma suitsuauk, et tuul suitsu püstkoja tipust minema puhuks. 
Lastele näidati, kuidas saab vett keeta plastikpudelis. Kui jääd metsa ja vaja ellu jääda, siis ehk on sul pudel või sa leiad selle metsast. Seejärel ammutad kusagilt vett (õnneks on Eestis vett igal pool) ja pistad pudeli lõkkesse. See muidugi eeldab, et sa oled saanud tule üles teha. Igatahes plastpudel tõmbub pisut kokku, kuid vesi seal sees annab pudelile jahutust ning see ei põle ära. Tähtis on vaid meeles pidada, et pudelile ei tohi kork peale jääda, sest veeaur tahab välja pääseda.
Kui keeta ei saa, siis võimalus vee puhastamiseks on teha lillat vett mõne kaaliumpermanganaadi terakese abil või filtreerida vesi pabertaskurätiku abil ühest tassist teise. Sodi jääb tassi, vesi aga imbub läbi paberi teise tassi, kui see asetada madalamale. Taoline filtreerimine küll bakteritest ei puhasta, aga parem juua ikka selget kui mudast vett.
Veel on võimalus juua rabavett, kuid rabavees ei ole üldse mineraale, mistõttu keha seda ei omasta ja tegelikult võib ikkagi tekkida veekadu. Räägiti veel ka Läänemere vee joomisest. Kuna Läänemere vesi on väikese soolasisaldusega, siis seda võib teoreetiliselt juua üsna pikka aega, ilma et midagi hullu juhtuks. Samas ei ole ilmselt tarvis seda võimalust siiski rohkem kui ellujäämiseks kasutada. Kui aga näiteks juua soolast ookeanivett, võivad inimese neerud üles öelda juba mõne päevaga. 




Kui käes oli tule tegemise õppimise aeg, demonstreeris peremees Roland meile esmalt, kuidas kahe apteegikauba kokku valamisel tekib väike päris äge tuli. Ei hakka siinkohal igaks juhuks kirja panema, milliste kaupadega tegemist oli. Kes tahab teada, läheb ise Lahemaa Pärimuskotta tuletegemise töötuppa. Ära seda kodus ise järele teha proovi.
Seejärel said lapsed kätte tulepulgad ning juhised, kuidas valmistada ette süütematerjali, mis kergelt süttiks. Kõige lihtsam oli võtta karbist tampoon ja harutada see lahti, nii et kokku pressitud tampoonist saaks sulaselge vatt, selline hästi õhuline ja lopsakas. Vatiga polnud midagi muud keerulist, kui pista aga tulepulk otsapidi sisse ja toeta kogu kupatus vastu kivi ning tõmba seda kraabitsaga ja juba vatt süttiski. Teiseks sai proovida tükikese kasetohu süütamist. Tohtu oli vaja juba veidi rohkem töödelda, et tekiks piisavalt süttivat pudi ning et tohutükk ennast süütamise ajal pulgaks ei keeraks. Kõik said sellega siiski kenasti hakkama ja loodetavasti saavad lapsed neid oskusi järgmistel retkedel hõlpsalt kasutada.

Lõpetasime oma päeva väikese ühise ringiga ning tänasime pererahvast mõnusa päeva eest. Tundus, et kõik lapsed jäid külaskäiguga väga rahule. Kohtume pererahvaga taas juba järgmisel nädalal, mil Gaia koolis on projektinädal, et saaksime neilt õppida muinasaegseid käsitööoskusi.

Külla ja tagasi sõidutas meid Luule Reisid koos vahva bussijuhiga."

Projektipäeva pilte saab vaadata siit Projektipäev Lahemaal


Projekti kaasrahastab Euroopa Liidu Euroopa sotsiaalfond ning projekti koordinaatoriks Gaia koolis on Raine Lindepuu 








Projekti koostööpartneriks on Kuusalu Ettevõtjate Liit (KuEl)


Thursday, September 17, 2020

Loodusõpe selle sõna ehtsas tähenduses

Kui kaugelt maalt tulnud viirus muudab kooliskäimise keeruliseks, siis on käes aeg kolida kool toast kodusesse metsa!

Gaia Kooli 7-8 klass veetis koolinädala alguse Lõuna-Eestis Hundiallikal, uurides Võrumaa ja Setomaa kultuuri ja ajalugu, õppides tundma metsataimi eesti, inglise ja ladina keeles, mõõtes päikese läbimõõtu, rajades permakultuuri aeda ning pannes end proovile sauna kütmises ja tule tegemises.





Nagu ikka , toob õuesõpe kaasa palju ootamatuid  võimalusi, mida tegevusi planeerides oodatagi ei oska. Nii saime rohke mustika- ja pohlasaagi, harrastasime mudaravi ja tegime esimest korda elus kaupa setu kroonide eest.





Oleme tänulikud Hundiallika lahkele pererahvale, Seto muuseumile, Kauksi Üllele ja Evar Riitsaarele, metsale, tiigile, tulele ja teistele olevustele, kes meie lapsi hoidsid ja kasvatasid!

Lapsed kiitsid eriti äärmiselt maitsvaid toite ning unistasid, et ühel päeval on ka meie koolitoit sama hea ja mõnusalt energiat andev. Veel meeldisid neile kõik "hullud" tööd, mida muidu teha ei saa - puude lõhkumine ja lõkke tegemine ning vabadus ise midagi ette võtta ja tegemisest rõõmu tunda. 

Ja et pikal rongisõidul aeg niisama kaotsi ei läheks, sulandus loodusõppesse veel ka käsitöö - kudumine õnnestub meie sujuvalt kihutavates rongides suurepäraselt! 



Wednesday, September 16, 2020

Pärimus ja elurikkus Gaia koolis

 Me kõik teame ütlust, et kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. Päris nii see muidugi ei ole, aga minevikuga tutvumine on tõepoolest väga põnev ja huvitav. Nii väikestele kui suurtele. 

Gaia kooli 3. klass jõudis viimase nädala jooksul juba lausa kaks matka ära teha. Kõigepealt käidi Vabaõhumuuseumis tutvumas vanade tööriistadega, et omal nahal tunda saada, kuidas siis ikkagi vanasti see talutöö ja põllutöö käis. Ja teise matka tegid nad koos meie matkajuhi Triinuga Pirita ürgorgu. Pärimus ja elurikkus said rõõmuga ühendatud. Õpetaja Kristel vestab oma mõnusal moel nüüd mõlemast retkest. Nautigem! 

"3.klass käis vabaõhumuuseumis tutvumas talurahva tööriistadega. Räägiti traditsioonilistest meestetöödest nagu viljapeks koodiga, terariistade teritamisest ehtsa Gotlandi kivist käiaga ja saagimisest kahemehesaega. Tööriistade kasutamist sai muidugi ka ise proovida.








Tutvusime ka naiste töödega majapidamises ning saime teada, missugused näevad välja näiteks kohviveski, pressraud, hakkliha- ja võimasin. Ka vee kandmine oli naiste töö. Selle töö juures olid abiks kaelakoogud.


Laste tööks oli tihti väntamine, sest masinad töötasid ju kondiauruga:)

15. septembril aga käisime sügismatkal Pirita ürgorus. Matkajuht Triinu juhendamisel õpiti ümbruse kaarti tundma ja selle abil õiget suunda valima. Liiguti Pirita jõel olevale saarele, millest poolt asustavad veised. See andis hea võimaluse võrrelda looduslikku ja poollooduslikku kooslust ning rääkida elurikkusest.


Edasi matkati Pirita ürgoru suunas. Kenas jõekäärus seati sisse vaatluspunkt, et uurida lähemalt vees leiduvaid pisiloomi.



Kahvaga ammutati jõest uurimismaterjali ja pisiloomade eraldamine, lähem uurimine ja määramine võis alata. Tuli välja, et vesi lausa kihas elust. Jagati rõõmu oma leidude üle ja uudistati teiste rühmade omi.







Ja loomulikult nauditi ilusat ja mitmekesist loodust ning suurepärast seltskonda.





Aitäh õpetaja Kristel ja Triinu ja vahvad 3. klassi õpilased!